Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Nazwa Przedszkole nr 4
Adres Budynek A - ul. Józefa Cieszkowskiego 20 a, 41-303, Dąbrowa Górnicza
Budynek B - ul. Św. Antoniego 41, 41-303, Dąbrowa Górnicza

Administracja przedszkola mieści się w budynku A
 
Kontakt
Telefon
(32) 268 55 29- budynek A  (32) 264 25 94- budynek B
strona internetowa
Dyrektor Aneta Doroz - w przedszkolu pracuje od 1998 r. Nauczyciel dyplomowany. Posiada ukończone studia wyższe magisterskie w zakresie wychowania przedszkolnego i nauczania początkowego. Ukończone studia podyplomowe w zakresie zarządzania placówkami oświatowymi oraz studia podyplomowe o kierunku Dydaktyka Przedsiębiorczości.
Wicedyrektor Edyta Sendela - w przedszkolu pracuje od 2001 r. Nauczyciel dyplomowany. Magister wychowania przedszkolnego. Ukończone studia podyplomowe w zakresie zarządzania placówkami oświatowymi oraz ukończony kurs kwalifikacyjny z zakresu terapii pedagogicznej.
Podstawa prawna działania Organ prowadzący przedszkole - Gmina Dąbrowa Górnicza.

Organ sprawujący nadzór pedagogiczny Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Sosnowcu.

Statut przedszkola powoływany jest uchwałą Rady Pedagogicznej.

Organizację pracy przedszkola określa Projekt Organizacyjny na dany rok szkolny.

Wewnętrzne akty prawne regulujące pracę przedszkola powoływane są Zarządzeniem Dyrektora Przedszkola, Uchwałą Rady Pedagogicznej.
Organizacja przedszkola Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola, na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców.
Pracownicy przedszkola Liczbę personelu określa arkusz organizacyjny.

W przedszkolu zatrudniona jest wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna (w tym logopeda). Większość nauczycieli posiada stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Rada pedagogiczna podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w licznych formach doskonalenia i dokształcania.

W roku szkolnym 2020/2021 w skład stanowisk administracyjno-obsługowych wchodzą:
- Główny księgowy
- Referent
- Intendent
- Magazynier
- Kucharz
- Pomoc kuchenna
- Sprzątaczka
- Pomoc nauczyciela
- Konserwator
- Palacz (sezonowo)
Rekrutacja Rekrutacja dzieci do przedszkola przeprowadzana jest drogą elektroniczną.

Rodzice, zapisując dziecko do  przedszkola po raz pierwszy, wypełniają w formie elektronicznej wniosek o przyjęcie kandydata i po podpisaniu składają go wraz z ewentualnymi załącznikami tylko w jednej placówce, tzw. pierwszego wyboru (wskazanej we wniosku, jako pierwsza).
Godziny pracy przedszkola Budynek A od 6.00 do 17.00 w dni robocze od poniedziałku do piątku.

Budynek B od 6.00 do 16.00 w dni robocze od poniedziałku do piątku.
Opis placówki Przedszkole nr 4 mieści się w dwóch budynkach (budynek A oraz budynek B). Obydwa budynki usytuowane są w niewielkiej odległości od siebie na obrzeżach miasta w największej terytorialnie dzielnicy Dąbrowy Górniczej - Gołonóg.

Przedszkole  jest placówką  wielooddziałową:
- Budynek A przy ul. Cieszkowskiego 20a posiada 5 oddziałów - ilość dzieci 125.
- Budynek B przy ul. Św. Antoniego 41 - 2 oddziały - ilość dzieci 50.
Odpłatność Usługi świadczone przez przedszkole w zakresie nauczania, wychowania i opieki są realizowane bezpłatnie w wymiarze 5 godzin.
Za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu przekraczającą w/w 5 godzin naliczana jest opłata w wysokości 1zł (nie dotyczy dziecka odbywającego roczne przygotowanie przedszkolne, tj. dziecka, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat, z zastrzeżeniem, że zniesienie opłat następuje od początku roku szkolnego w którym dziecko ukończyło 6 lat i obowiązuje przez cały rok szkolny).

Stawka dzienna żywieniowa za 3 posiłki wynosi 8,50 zł,  
2 posiłki - śniadanie/obiad - 6,50 zł,  
2 posiłki - obiad/podwieczorek - 6,50 zł
śniadanie -  2,00 zł
obiad -   4,50 zł
podwieczorek - 2,00 zł

W przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu nie pobiera się opłat.

Opłaty za przedszkole należy regulować do 15-go każdego miesiąca z góry. Wpłat należy dokonywać za pomocą wpłaty przelewem na konta bankowe przedszkola.
W szczególnych sytuacjach opłaty pobierane są w kasie przedszkola w wyznaczonych terminach (zgodnie z ogłoszeniem wywieszanym w szatni.
Osoba odpowiedzialna za naliczanie i pobieranie opłat - referent przedszkola.
Misja i wizja przedszkola Staramy się w swojej codziennej pracy służyć dzieciom tak, by na ich buziach jak najczęściej pojawiała się radość. Zależy nam, aby rodzice naszych wychowanków mieli do nas pełne zaufanie oraz czuli wsparcie w trosce o szeroko pojęte dobro dzieci.
Wnioski z ewaluacji zewnętrznej 1. Kierunki pracy przedszkola wynikające z koncepcji pracy są znane rodzicom i przez nich akceptowane, a sugestie są wykorzystywane przy planowaniu pracy z dziećmi, co służy podnoszeniu efektywności
wychowania i edukacji.

2. Nauczyciele wykorzystują programy własne i programy ogólnopolskie oraz stosują podczas zajęć obowiązkowych i dodatkowych atrakcyjne dla wychowanków metody i formy ich realizacji, co sprzyja rozwijaniu zainteresowań dzieci i sprawia, że przedszkolaki lubią swoje przedszkole.

3. Współpraca przy tworzeniu i analizowaniu oraz wzajemne wsparcie przy organizacji i realizacji procesów wspomagania rozwoju i edukacji dzieci sprawia, że działania przedszkola są spójne i przynoszą wymierne
korzyści wychowankom, którzy - zdaniem partnerów i przedstawiciela samorządu lokalnego - są dobrze przygotowani do podjęcia nauki w I klasie szkoły podstawowej.

4. Przedszkole przywiązuje wagę do działań sportowych, dzieci korzystają z hali sportowej mieszczącej się w Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, co pozytywnie wpływa na wyrabianie u dzieci nawyku aktywnego spędzania czasu.

5. Rodzice są zaangażowani w działania podejmowane przez przedszkole.

6. Przedszkole umożliwia rodzicom udział w zajęciach otwartych, konsultacjach indywidualnych oraz imprezach i uroczystościach.
Oferta dydaktyczna W przedszkolu cyklicznie organizowane są uroczystości, imprezy integracyjne, wycieczki, zajęcia otwarte, pikniki rodzinne oraz zebrania grupowe. Rodzice mają możliwość indywidualnego kontaktu z nauczycielem. W miesiącu czerwcu organizowane są zajęcia adaptacyjne dla nowoprzyjętych dzieci.

Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz programów zatwierdzonych przez dyrektora i wpisanych do przedszkolnego zestawu programów.

W roku szkolnym 2018/2019 prowadzone są zajęcia:
- język angielski dla dzieci 3-4-5-6-letnich oraz religia (na wniosek rodziców).

Nieodpłatnie w ramach zajęć rozwijających uzdolnienia dzieci prowadzone są przez nauczycieli przedszkola zajęcia plastyczne zgodnie z programem własnym "Mali artyści". Zajęcia odbywają się w dwóch grupach wiekowych 5-6-latki oraz 3-4-latki.
Harmonogram stałych uroczystości i imprez przedszkolnych Uroczystości przedszkolne są jedną z wielu form pracy wychowawczo - dydaktycznej prowadzonej w przedszkolu. Organizowane z inicjatywy nauczycieli, bardzo często z udziałem rodziców. Spotkania tego typu integrują dzieci, rodziców oraz pracowników, dają wiele radości i zadowolenia. Są także okazją do prezentowania umiejętności i widomości zdobytych przez dzieci w przedszkolu.
W naszym przedszkolu w roku szkolnym 2018/2019 odbędą się między innymi takie uroczystości jak:
- Wrzesień/październik: Pasowanie na przedszkolaka
- Październik: Dzień Edukacji Narodowej
- Listopad: Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Dzień Pluszowego Misia, Zabawa Andrzejkowa,
- Grudzień: Mikołajki, Jasełka
- Styczeń/luty: Dzień Babci i Dzień Dziadka, Bal Karnawałowy
- Maj: Dzień Matki i Dzień Ojca
- Czerwiec: Dzień Dziecka - Piknik Rodzinny, Pożegnanie 6-latków.

Imprezy organizowane w przedszkolu z udziałem dzieci:
- występy aktorów teatrów objazdowych w przedszkolu,
- spotkania z przedstawicielami różnych zawodów,
- konkursy,
- spektakle teatralne i projekcje kinowe,
- akcje i projekty organizowane przez instytucje współpracujące z przedszkolem,
- spacery i wycieczki do środowisk przyrodniczych, instytucji użyteczności publicznej i poznawanie dalszego otoczenia,
- cykliczne spotkania z przedstawicielami służb mundurowych (policjant, strażak, pielęgniarka, itp.).

Tematyka uroczystości oraz imprez organizowanych w przedszkolu ściśle wiąże się z treściami programowymi.
Współpraca z instytucjami Przedszkole aktywnie współpracuje z placówkami oświatowymi oraz licznymi instytucjami, min.:
- Z pobliskimi Szkołami Podstawowymi nr 11, nr 18 oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, itp.
- Dąbrowskimi Przedszkolami - udział w konkursach oraz olimpiadach organizowanych na szczeblu miejskim,
- Zespołem Szkół Muzycznych - spotkania 5,6-latków z przyszłymi nauczycielami, wstępne przesłuchania przedszkolaków w placówce, koncerty dla naszych podopiecznych
- Stała współpraca z CSiR - systematyczne korzystanie naszych dzieci z hali sportowej przy ul. Swobodnej w Dąbrowie Górniczej
- Współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną - Filią nr 3 oraz nr 5 - udział dzieci w zajęciach bibliotecznych oraz konkursach.
- PKZ Dąbrowa Górnicza,
- Dziennym Domem Opieki Społecznej - prezentacja umiejętności naszych wychowanków podczas spotkań z okazji Dnia Babi i Dnia Dziadka, Jasełek, itp.
- Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną - badania przeprowadzone przez pedagoga, psychologa, opieka nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, prelekcje na zebraniach z rodzicami, szkolenia rad pedagogicznych
- Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej - wspieranie dzieci z rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej, dofinansowanie do wyżywienia
- Pobliskim Ośrodkiem Zdrowia - prezentacja prac dzieci
- Muzeum Miejskim ,,Sztygarka'' - organizacja prelekcji oraz wycieczek do kopalni ćwiczebnej,
- Komendą Policji oraz Strażą Miejską - organizacja w przedszkolu prelekcji dla dzieci oraz wycieczek,
- Centami Rozrywki- organizacja wycieczek do sali zabaw,
- Współpraca z Hufcem i Chorągwią ZHP w ramach działalności w naszej placówce 17 Dąbrowskiej Gromady Zuchowej "Mieszkańcy  Stumilowego  Lasu",
- Teatrem Dzieci Zagłębia w Będzinie - uczestnictwo w spektaklach teatralnych.
Archiwum Przedszkole posiada archiwum w zakresie akt osobowych pracowników, dokumentacji finansowej, dokumentacji dotyczącej budowy obiektu.

Dokumentacja przechowywana w archiwum może być udostępniona upoważnionym organom po uprzednim złożeniu stosownego wniosku o udostępnienie akt oraz osobom zainteresowanym na pisemny wniosek do wglądu na terenie przedszkola.

Zasady udostępniania danych.
Udostępnianie danych przechowywanych w przedszkolu następuje zgodnie z przepisami:
- ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U.2018.1000),
- ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j.Dz.U.2018.1330)
Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw Sprawy można załatwiać ustnie lub pisemnie:
- telefonicznie/fax: 32-268-55-29
- listownie na adres: ul. Cieszkowskiego 20a, Dąbrowa Górnicza, 41-303
- e-mail: przedszkole_nr4_dg@interia.pl
- osobiście u dyrektora w budynku A w każdy poniedziałek w godz. od 13.00 do 14.00 / wicedyrektora w budynku B w każdy wtorek 9.00-10.00,
- dodatkowo sprawy wychowawczo-dydaktyczno-opiekuńcze osobiście z wychowawcami poszczególnych grup.
- konsultacje indywidualne dla rodziców: nauczycielki grup oraz specjaliści zgodnie z terminarzem (informacja dostępna na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej przedszkola).

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci przedszkole nie przyjmuje, jako wiarygodne zgłoszeń dotyczących bardzo ważnych spraw związanych z dzieckiem oraz wydawania dziecka do domu przekazywanych drogą telefoniczną, lub za pomocą przekazu e-mail.
Sprawy załatwiane są według kolejności ich wpływu i stopnia trudności.

Sprawy związane z odpłatnością za przedszkole - referent.

Sprawy płacowo-księgowe - główny księgowy.
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2022-11-10 08:04:06
Data utworzenia 2017-05-31
Data udostępnienia 2003-07-09 09:28:32
Osoba odpowiedzialna Aneta Doroz
Udostępnił Anastazja Wypych