Programy realizowane w Zespole Szkół Nr 3

 

W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła brała udział w akcji „Szkoła z klasą” organizowanej pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej przez „Gazetę Wyborczą” i Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej
i otrzymała certyfikat „Szkoły z klasą” dla Gimnazjum nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 29.

 

 

W Zespole Szkół nr 3 nauczyciele opracowali i realizują programy edukacyjne zatwierdzone przez Radę Pedagogiczną.

 

1) Program edukacji teatralnej „Zabawa w teatr” opracowany przez mgr M.Trzebińską jako uzupełnienie
i wzbogacenie treści programowych do Programu Zintegrowanej Edukacji w kl. I – III „Moja szkoła”, nastawiony jest na twórczą aktywność dziecka i nauczyciela. Opiera się na metodzie tworzenia takich sytuacji, aby każde dziecko mogło osiągnąć sukces, miało poczucie własnej wartości.

                Głównym założeniem programu jest zdobycie przez uczniów ogólnej wiedzy teoretycznej dotyczącej teatru oraz pobudzenia ich do działań artystycznych, poprzez wykorzystywanie spontanicznej skłonności do naśladownictwa i zabawy.

                Wdrażanie programu rozpoczęto w II semestrze roku szkolnego 2002/2003 w kl. I szkoły podstawowej. Program realizowany jest w szkole podczas lekcji poprzez stosowanie różnorodnych metod i form pracy, a także poza szkołą – prace domowe, wycieczki, wyjścia do teatru, spotkania, zajęcia warsztatowe. Organizowane są wyjazdy na przedstawienia teatralne do teatru Dzieci Zajęcia w Będzinie oraz do teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku – Białej, połączone z lekcją teatralną.

W kl. I uczniowie przygotowali przedstawienia z okazji „Dnia Babci”, „Dnia Dziadka”, „Dnia Kobiet” i „Dnia Matki”. Program przewidziany jest do realizacji w trzyletnim cyklu nauczania.               

 

2) Program edukacji ekologicznej „Wędrówki z Bobrem Dąbrowiakiem” opracowany przez mgr B.Kadłubiec dotyczy I etapu kształcenia z podziałem na kolejne klasy I, II, III. Proponowana tematyka ekologiczna stanowi uzupełnienie i rozszerzenie treści realizowanych w ramach edukacji środowiskowej w klasach I-III. Nadrzędnym celem programu jest kształtowanie u dzieci zachowań proekologicznych przez kontakt ze środowiskiem przyrodniczym w oparciu o literaturę, zabawy badawcze, wycieczki i różnego rodzaju hodowle i uprawy.

Treści programowe realizowane są poprzez:

·          obserwacje prowadzone w czasie wycieczek, dotyczące zjawisk przyrodniczych, środowiska naturalnego, wpływu człowieka na środowisko, zmian zachodzących w różnych porach roku,

·          założenie hodowli,

·          ćwiczenia praktyczne –sadzenie roślin ozdobnych,

·          sprzątanie terenów zielonych,

·          wywiady z ciekawymi ludźmi,

·          czynny udział w obchodach Światowego Dnia Ziemi, w akcjach zbiórki makulatury i innych surowców wtórnych,

·          udział dzieci w konkursach o tematyce ekologicznej,

·          oglądanie filmów promujących ekologiczny tryb życia,

·          wykonywanie prac plastycznych o tematyce ekologicznej,

·          przeprowadzania doświadczeń.

 

3) Program do pozalekcyjnych zajęć umuzykalniających dla klas I – III szkoły podstawowej jest realizowany w ramach kółka muzycznego Wesołe Nutki, którego głównym założeniem jest nauka gry na dzwonkach chromatycznych. Autorkami programu są mgr B.Kadłubiec i mgr M.Trzebińska. Program przewidziany jest do realizacji w trzyletnim cyklu nauczania jako poszerzenie programu edukacyjnego „Moja szkoła” o nowe treści dydaktyczne. Celem programu jest rozwijanie i kształcenie wokalnych i instrumentalnych umiejętności dzieci, oraz zaspokajanie potrzeb psychofizycznych dziecka w młodszym wieku szkolnym poprzez bezpośrednią działalność muzyczną.

Opracowany materiał teoretyczny dzieci zaczęły realizować od grania prostych wzorów melodycznych, stopniowo zwiększając skalę trudności Dotychczas swoje umiejętności uczestnicy koła mieli okazję zaprezentować podczas pokazu „Łowcy talentów”, który odbył się w ramach programu „Szkoła z klasą”.