Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Spisy podmiotowe

Jednostki organizacyjne / Jednostki administracji zespolonej

Nazwa Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
Adres ul. Graniczna 21
41-300 Dąbrowa Górnicza
Kontakt
Telefon
(032) 295 69 24     295 69 25
pok. 021B (parter budynku)
poniedziałek- piątek 7.30- 15.30
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Zdzisław Wójcik
Status prawny Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego jest jednostką administracji rządowej, stojącym na straży przestrzegania prawa w procesie budowlanym. Jako organ powiatowej administracji zespolonej, wykonuje zadania rządowe w zakresie wynikającym z przepisów prawa budowlanego. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wykonuje swoje zadania przy pomocy powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Organem wyższego stopnia jest Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Powiatowy Inspektor Nadzoru  Budowlanego w Dąbrowie Górniczej jest urzędem administracji zespolonej i podlega przepisom ustawy z dnia 21.11.2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2008 r. nr 227, poz. 1505 z późniejszymi zmianami).
Zadania Do właściwości Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego należą zadania i kompetencje określone w art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane  (Dz. U. z 2006 r. nr 156, poz.1118 wraz z późniejszymi zmianami) a w szczególności:
- kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego
- badanie przyczyn katastrof budowlanych
- inspekcje w zakresie prawidłowości przebiegu procesu budowlanego
- kontrola stanu technicznego obiektów i urządzeń budowlanych wybudowanych  i użytkowanych
- prowadzenie postępowań egzekucyjnych

W ramach swojej działalności PINB prowadzi:
-  postępowania administracyjne w  sprawach samowoli budowlanych
- orzeka o wyłączeniu z użytkowania ze względu na zły stan techniczny obiektów budowlanych lub ich części
- przyjmuje zgłoszenia rozpoczęcia i zakończenia budowy lub robot budowlanych
- prowadzi postępowania legalizacyjne obiektów budowlanych wybudowanych bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia
- udziela pozwoleń na użytkowanie
- wnioskuje o rozpoczęcie postępowań w sprawie odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.

Dla osiągnięcia celów działalności PINB jest uprawniony do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, sporządzania wniosków do sądów powszechnych oraz zawiadomień do prokuratury.
Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw W zależności od rodzaju, sprawy załatwiane są w drodze aktu administracyjnego (decyzja, postanowienie), zaświadczenia lub odpowiedzi na pismo.

Załatwianie spraw w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej  odbywa się na podstawie następujących ustaw:

- Prawo budowlane z dnia 7.07.1994 r. (Dz. U. z 2006 r. nr 156, poz.1118 wraz z późniejszymi zmianami)
- Kodeks postępowania administracyjnego z dnia 14.06.1960 r. (Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz.1071 wraz z późniejszymi zmianami)
- o opłacie skarbowej z dnia 16.11.2006 r. (Dz. U. z 2006 r. nr 225, poz.1635 wraz z późniejszymi zmianami)

Sprawy są przyjmowane:
- za pośrednictwem poczty, na adres Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej, ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza
- faxem (0-32) 295-69-24
- składane bezpośrednio w sekretariacie Inspektoratu w godzinach urzędowania.          

Uwaga:
Informujemy, iż skargi i wnioski niezawierające imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresu wnoszącego pozostawia się bez rozpoznania (§ 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8.01.2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków (Dz. U. z 2002 r. nr 5, poz. 46).

Udostępnianie informacji Publicznej
Informacje publiczne nie umieszczone w Biuletynie, a znajdujące się w posiadaniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej, są udostępniane na wniosek - art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6.09.2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2001 r. nr 112, poz. 1198 z późniejszymi zmianami).
Wnioski do spraw Poniżej znajdują się archiwa samorozpakowujące zawierające druki niezbędne do załatwienia sprawy w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Druki te mają charakter jedynie informacyjny i pomocniczy, natomiast nie mają one charakteru dokumentów obowiązujących.

1. w archiwum "DRUKI" znajduje się:
  - wniosek o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie;
  - oświadczenie kierownika budowy/inspektora nadzoru inwestorskiego w związku z zakończeniem budowy/robót budowlanych;
  - oświadczenie o podjęciu obowiązków kierownika budowy/ inspektora nadzoru;
  - oświadczenie o sporządzeniu przed rozpoczęciem budowy planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;
  - zawiadomienie o zmianie osoby wykonującej samodzielną funkcję techniczną na budowie;
  - zawiadomienie o terminie rozpoczęcia robót budowlanych;
  - zawiadomienie o zakończeniu budowy/ robót budowlanych (wraz z załącznikiem);

2. w archiwum "PROTOKOŁY" znajduje się:
  - protokół badań i sprawdzeń wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania;
  - protokół badań i sprawdzeń wewnętrznej instalacji elektrycznej,przyłącza elektrycznego;
  - protokół badań i sprawdzeń wewnętrznej instalacji gazu, przyłącza gazowego;
  - protokół badań i sprawdzeń wewnętrznej instalacji, przyłączy wody, kanalizacji, szczelnego zbiornika na ścieki sanitarne, przydomowej oczyszczalni ścieków;
  - protokół badań i sprawdzeń sieci energetycznej;
  - protokół badań i sprawdzeń sieci wodociągowej,kanalizacyjnej;
  - protokół badań i sprawdzeń wewnętrznej instalacji mechanicznej/ z ogrzewaniem/ chłodzeniem/ instalacji klimatyzacji (tabela wartości w formacie *.xls stanowi załącznik do protokołu);
KOMUNIKATY UWAGA: Komunikaty znajdują sie także w dziale "Ogłoszenia"


KOMUNIKAT NR 1/2010 z dnia 02.11.2010 r.
Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych o kontrolach budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2.000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1.000 m2

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej informuje, że zgodnie z art. 62 ust. 1 punkt 3 ustawy Prawo Budowlane (Dz. U. z 2006 r. nr 156 poz. 1118 wraz z późn. zm.) obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej w zakresie:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);

co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2.000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1.000 m2; osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić właściwy organ o przeprowadzonej kontroli.  


KOMUNIKAT NR 2/2010 z dnia 02.11.2010 r.
Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej informuje, że zgodnie z art. 62 ust. 1 punkt 1 lit. c ustawy Prawo Budowlane (Dz. U. z 2006 r. nr 156 poz. 1118 wraz z późniejszymi zmianami) obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Zgodnie z art. 62 ust. 6 w/w ustawy Prawo Budowlane (Dz. U. z 2006 r. nr 156 poz. 1118 wraz z późniejszymi zmianami), kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c, powinny przeprowadzać:
1) osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim - w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;
2) osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności - w odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.


KOMUNIKAT NR 3/2010 z dnia 06.12.2010 r.
Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej przypomina, że w razie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy Prawo Budowlane (Dz. U. z 2006 r. nr 156 poz. 1118 wraz z późniejszymi zmianami).
W szczególności do obowiązków właścicieli i zarządców należy dbałość o należyty stan techniczny budynku, w tym nie dopuszczenie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu ścieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu i elementów elewacji budynku. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.
Należy przy tym pamiętać, że niewłaściwe wykonywanie prac związanych z usuwaniem śniegu z dachu może stwarzać ogromne zagrożenie zarówno dla samego budynku, jak i osób wykonujących te prace. Dlatego muszą być one prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.
Przypominam jednocześnie, że niewłaściwe utrzymanie i użytkowanie obiektu budowlanego oraz nie zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego zagrożone jest grzywną nie mniejszą niż 100 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku ( zgodnie z art. 91a ustawy - Prawo budowlane).
W związku z powyższym, w celu uniknięcia zagrożeń, zwracam się do wszystkich zobowiązanych o bezzwłoczne spełnienie obowiązków wynikających z ww. przepisów.
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2011-07-20 14:44:35
Data utworzenia 2003-07-02
Data udostępnienia 2003-07-09 09:48:40
Osoba odpowiedzialna Magdalena Chojnacka
Udostępnił Magdalena Chojnacka